تسمه بلت (تسمه تنگ)

تسمه بلت،تسمه تنگ

تسمه قالب یا تسمه بولت – بلت در بازار دارای نام های متفاوتی است که عبارتند از بولت تسمه ای، تسمه تنگ، تسمه قالب بندی و تسمه بولت.

ساختار تسمه قالب: عموما تسمه قالب یا (تسمه بولت – بلت) دارای ورق هایی با قطر دو میلی متر و پهنای سه سانتی متر می باشند.که با توجه به تفاوت بین پهنای دیوار ها، طول این محصول متغیر است. همچنین در ابتدا و انتهای آن ها، سوراخ هایی در نظر گرفته می شود.که بتوان از طریق آنها پنل ها را به یکدیگر متصل نمود.این محصول معمولاً زمانی استفاده می شود.که می خواهیم دیوار های برشی را بدون استفاده از قالب های سوراخ دار قالب بندی کنیم.و برای اتصال پنل های قالب بندی به یکدیگر از تسمه بولت قالب بندی استفاده می کنیم.

خصوصیت تسمه قالب – تسمه بولت -بلت

1- رابطه لبه و طول

قالب ها با توجه به ضخامت دیوار ها، دارای لبه های با طول متفاوت هستند. بنابراین در قالب های با طول لبه 5 سانتی متر از تسمه بلت 10 سانتی متری (بدون در نظر گرفتن عرض دیوار)و در قالب های با لبه 6 سانتی متر از طول 12 سانتی متری استفاده می شود. مثلاً اگر دیوار برشی ما دارای پهنای 30 سانتی متر باشد. بولت تسمه ای که مورد استفاده قرارمی گیرد.40 سانتی متر خواهد بود.

2- مقاومت بالا

تسمه تنگ -تسمه بولت – بلت دارای مقاومت مناسبی بوده تا بر اثر جابجایی و سایر شرایط در هنگام کار، مشکلی بوجود نیاید.

3- سرعت بالا در تغییرات

این محصول دارای قابلیت های بسیار زیادی در هنگام تغییر می باشند.به عنوان نمونه می توان با سرعت بیشتری قالب ها را با دقت بسیار بالایی تنظیم کرد. زیرا در صورتی که از این تسمه ها استفاده نشود.و بخواهیم کیفیت کار افزایش یابد. باید وقت بسیار زیادی برای تنظیم قالب ها صرف شود. بدین ترتیب با استفاده از این محصول می توان هم در زمان و هم در هزینه ها صرفه جویی کرد.

4- کاربری آسان

از دیگر ویژگی هایی که می توان برای این تسمه ها به آن اشاره کرد. راحتی در استفاده می باشد.این کار باعث شده تا در اغلب ساختمان ها این نوع تسمه ها کاربرد بسیار زیادی داشته باشند.

5- عرض

به طور استاندارد این محصول در ضخامت 1.15 و 2 میلی متر و عرض 2 و 3 سانتی متر تولید می شود.

6- طول

طولی که برای این محصول وجود دارد، از 30 سانتی متر تولید و تا 100 سانتی متر یافت می شود.

موارد کاربرد تسمه بلت

تسمه بولت – بلت به عنوان وسیله ای برای پیوند دادن قالب اطراف دیوار برشی در هنگام قالب بندی بتن استفاده می‌شود.در واقع در زمان هایی که سوراخ کردن قالب بتن برای استفاده از بولت امکان پذیر نیست. از این روش استفاده می شود.تا کار به صورت بهینه پیش برود.و مشکلی به وجود نیاید. البته این بدان معنی نبوده که در دیگر موارد برای قالب بندی نمی توان از این محصول استفاده کرد. برای هر نوع دیواری این امکان وجود دارد. اما معمولا مشتری ترجیح می دهند.برای دیوار برشی از این محصول استفاده کنند. بدین ترتیب هیچ گونه محدودیت خاصی برای استفاده از این نوع تسمه ها وجود ندارد.به راحتی می توان در هنگام نیاز از تسمه بولت – بلت برای هر قسمت ساختمان استفاده کرد. بدون بروز مشکل خاصی.

استفاده از تسمه قالب یا تسمه بولت به راحتی صورت می گیرد. بدین شکل که:

1) تسمه قالب بندی را از دیوار ها رد می کنیم.

2) با استفاده از پین و گوه، قالب های اطراف بتن را با سوراخ پانچ به یکدیگر وصل می کنیم.

3) اندازه ی بولت تسمه با توجه به پهنای دیوار مشخص و به گرفته می شود.

محاسبه سایز تسمه بولت – بلت

سایز آن را برای دیواری با قالب بتن 5 سانتی متری، اندازه پهنای دیوار+10 سانتی متر در نظر می گیریم. به عنوان نمونه اگر سایز پهنای دیوار 30 سانتی متر باشد، اندازه تسمه بولت قالب بندی مورد نیاز را 40 سانتی متر در نظر گرفته می شود.که این 10 سانتی متر در واقع برای اتصال پین و گوه پیش بینی شده است.و همین فرمول را برای قالب های بتن 6 سانتی متری استفاده می کنیم. اما به جای افزایش 10 سانتی متر افزایش 12 سانتی متر را انجام می دهیم. بدین ترتیب نیاز است.در هنگام قالب بندی محاسبات لازم برای استفاده از این محصول و نحوه نصب آنها انجام شود.

تسمه قالب یا (تسمه تنگ)

با توجه به راحت بودن استفاده از این نوع تسمه ها، هر فردی پس از یک بار مشاهده استفاده از این محصول، می تواند به راحتی از آنها بهره مند شده و به راحتی و با بهترین کیفیت از آنها استفاده کند. بدین ترتیب هیچ گونه محدودیت خاصی بابت استفاده از تسمه تنگ وجود ندارد.همه افراد چه افراد با تجربه و چه افراد کم تجربه می ‌توانند از این تسمه ها استفاده کنند.

تسمه قالب در چه مواردی کاربرد بیشتری دارد؟

در دیوار هایی که امکان سوراخ کاری در قالب های بتنی وجود ندارد از تسمه بولت – بلت استفاده می‌شود.اما علاوه بر این ما به شما توصیه می کنیم.در موارد دیگری نیز از این روش استفاده کنید.چرا که استفاده از تسمه تنگ – تسمه بولت – بلت علاوه بر اینکه هزینه های شما را کاهش می دهد. در سرعت کار قالب بندی دیوار شما هم تاثیر بسیاری خواهد داشت.و با توجه به عدم نیاز به سوراخ کاری، سبب افزایش عمر بتن شما خواهد شد.معمولا معمارانی که قصد افزایش کیفیت کار را دارند، بدون توجه به هزینه، از این محصول استفاده بیشتری می کنند.

دلیل محبوبیت تسمه تنگ

کیفیت و کارایی تسمه بولت – بلت سبب شده است میزان استقبال از این ابزار کاربردی هر روز بیشتر شود.این محصول نیاز به سوراخ کاری محفظه را از بین می برند. در نتیجه هم به قالب ها آسیبی وارد نمی شود.و هم سطح بتن شناژ ها صاف تر و یکنواخت تر خواهد بود. معمولا هنگامی که یک محصول مفید و کاربردی به نظر برسد. افرادی که در امر ساخت و ساز فعالیت دارند . نیز از آن استقبال بیشتری می کنند. زیرا این افراد به دنبال ابزار و وسایلی هستند. که بتوانند.به کمک آنها کیفیت و سرعت کار خود را افزایش دهند. در صورتی که هزینه های گزافی را نیز بابت این کار نپردازند.

مزایای تسمه بولت

الف) کاهش فشارهای وارد شده از طریق بتن ،معمولا پس از کادر بندی و بتن ریزی، فشار بسیار زیادی به قالب ها وارد می شود. این موضوع باعث شده تا از تسمه تنگ برای کاهش این فشار ها استفاده شود. این قطعه معمولا استحکام بسیار زیادی داشته و فشار های وارده هیچ گونه آسیبی به آنها نمی رساند. این موضوع باعث شده تا محصول دارای طول عمر بیشتری نیز باشد.

ب) دقت بیشتر در میزان فاصله بین دو قالب،فاصله بین دو قالب در هنگام کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

بولت تسمه ای

این موضوع در هنگام قالب بندی دیوار برشی از اهمیت دو چندانی برخوردار می شود. به همین خاطر از تسمه بولت برای تنظیم فاصله بین دو قالب به خصوص در دیوار های برشی استفاده می شود.

پ) تنظیم دقیق تر فواصل

تسمه بلت یا تسمه تنگ این قابلیت را دارد که به صورت میلی متری در فاصله دلخواه تنظیم شده و سپس محکم شود.بدین ترتیب پس از نصب این قطعه هیچ گونه تغییری در فاصله بین دو محفظه ایجاد نخواهد شد. بدین ترتیب افرادی که می خواهند شناژ بندی با بالاترین دقت ممکن انجام شود، می توانند در هنگام کادر بندی از قطعه یاد شده استفاده نمایند. این محصول امکان تنظیم به صورت دستی را داشته و به هر اندازه ای که نیاز باشد، می توان آن را تنظیم کرد.

ت) جلوگیری از خمیدگی قالب های اطراف بتن

گاهی به دلیل سستی قالب بتن، پس از بتن ریزی شاهد خمیدگی قالب و بیرون زدگی بتن از جایگاهش باشیم.این موضوع ممکن است در مراحل بعدی ساخت و ساز مشکلاتی را به وجود آورد و نیاز به دریل کاری برای رفع زائده های بتنی به.وجود.آمده.باشد. این.کار.هم.بر.هزینه ها.می افزاید.و هم ممکن.است.نقص هایی را در.سازه.به.وجود.بیاورد. با.استفاده.از.تسمه.قالب.می توان.کادر ها.را.در.مکان.مورد.نظر.فیکس.کرده و از.خمیدگی و یا.بیرون زدگی.آنها.نیز.جلوگیری.کرد.

ث) در دسترس بودن

تسمه.بولت – بلت.یک.محصول.پرکاربرد.با.قیمتی.مناسب.می باشد.این.موضوع.باعث.شده.تا.شرکت های.تولیدی.مختلفی.هم.در.داخل.و.هم.در.خارج.از.کشور. به.تولید.تسمه.بولت.بپردازند.و این.محصول.را با.ابعاد.مختلفی.وارد.بازار.نمایند.