درپوش قالب

در تکنولوژی قالب بندی بتن تمهیدات و طرحهایی وجود دارد، که باید رعایت شود . از جمله این تمهیدات، می توان به عبور بلت از داخل قالبهای بتنی اشاره نمود . برای عبور بلت باید روی سطح قالبهای فلزی سوراخی ایجا شود ( قطر 21 الی 22 میلیمتر ) که بلت از داخل آن عبور نموده و از سوراخ قالب روبرو خارج شود . در نهایت دو طرف قالب توسط مهارها و واشرها و مهره ها بسته شود تا در هنگام بتن ریزی ، در اثر فشارهای هیدرواستاتیکی بتن به عنوان یک سیال قالب ها از هم گسیخته نشود . همانطور که واضح است قالبهای فلزی بیش از 50 بار قابل استفاده هستند و ممکن است در پروژه بعدی قالب های سوراخ دار ، مشکل ساز شود و موجب خروج بتن و شیره بتن شوند . برای حل این مشکل و امکان استفاده از قالبهای سوراخدار در مقاطعی که نیاز به عبور بلت وجود ندارد از قطعه ای ساده و کارآمد به نام درپوش قالب یا استاپین استفاده می شود که از جنس پلاستیک ساخته می شود. به درپوش قالب اصطلاحا کورکن سوراخ قالب نیز گفته می شود.

میزان مصرف:

به اندازه سوراخهایی که در قالبهای فلزی بتن جهت عبور بلت تعبیه شده است و قصد عبور بلت از آنها نداریم باید درپوش قالب یا کورکن سوراخ قالب استفاده شود.

نحوه استفاده:

درپوش قالب، جهت کور کردن سوراخهایی که قصد عبور بلت از آنها نداریم، استفاده می شود و از قسمت تخت قالب وارد شده و از سمت پشت قالب ( استیفنرها ) خارج می شود . در واقع قسمت دایره ای شکل محدب درپوش قالب، داخل قالب بندی قرار می گیرد.

نکـات:

  • استاپین علاوه بر مسدود نمودن سوراخ قالب های بتنی، مانع خروج شیره بتن می گردد.
  • قطعه پلاستیکی استاپین مخصوص استفاده در سوراخ قالبهای فلزی که بلت با قطر 16 از آنها عبور می کند طراحی و تولید شده است و استفاده از آن برای قالبهای خاص مانند قالبهای تونل فرم که از بلت های قطر 22 برای مهار فشار بتن در آنها استفاده می شود، کاربرد ندارد .