سیستم قالب بندی مدولار

سیستم قالب بندی مدولار برای سهولت در اجرای عملیات قالب بندی طراحی شده و دارای مزایای زیر است:

الف- سهولت در نصب و باز کردن: در این سیستم ترکیب پانلهای پیش ساخته و اتصال آن ها به وسیله گوه های و گیره ها ،به جای پیچ و مهره استفاده گردیده است

و یکپارچه نمودن آن ها توسط لوله ها و پشت بند ها صورت می گیرد.نصب وباز کردن این سیستم به راحتی صورت گرفته و نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد.

 

ب- کاربردهای مختلف: پانل ها طوری طراحی شده است که از هر جهت و از هر نقطه قابل اتصال به یکدیگر می باشند و این انعطاف پذیری باعث می شود که در کلیه

سازه های بتنی نظیر :دیوار، فندانسیون، ستون، سقف، تیر، پل، مخازن، و …..مورد استفاده قرار بگیرد.ضمنا این پانل ها ده ها بار قابل استفاده مجدد هستند.

ج- سهولت حمل ونقل: به علت وزن کم پانل ها این سیستم به راحتی قابل حمل و نقل می باشد. وزن متوسط هر متر مربع آن حدود 40 کیلوگرم می باشد.

 

 

 

 

پانل ها مسطح:

بدنه این قالب ها از ورق ضخامت 3 میلی متر ساخته شده و در اطراف آن تسمه هایی از ورق 5 میلی متر قرار گرفته که این تسمه ها دارای پانچ هایی به شکل مستطیل به ابعاد 2/4*1/2 سانتیمتر و محور تا محور 5 سانتیمتر که توسط دستگاه پرس ایجاد شده است می باشد و این امکان را می دهد که بتوان اتصالات پشت پانل را در هر کجا به صورت دلخواه نصب کرد.

 

 

 

اجزای سیستم قالب بندی مدولار:

 

 

 

اتصال پانل های مدولار به یکدیگر:

همانطوری که در شکل نمایش داده شده است برای اتصال پانلها به یکدیگر از پین و گوه استفاده می شود،به منظور در یک راستا قراردادن پانل ها و ایجاد مقاومت بیشتر در مقابل فشار بیشتر در مقابل فشار جانبی بتن، از لوله داربستی به عنوان پشت بند افقی استفاده می شود.این لوله ها با گیره کوتاه به پانل ها متصل می شوند.بستن این گیره ها بسیار سریع است و دارای استحکام کافی نیز می باشد،به طوری که در اثر حمل ونقل قالب به طور یکپارچه،این قطعات ازهم باز نمی شود.

 

برای در یک راستا قرار دادن ،پانل های مدولار از نظر عمودی (جهت شاقول نمودن) می توان از یک ردیف لوله دیگر عمودی بر این لوله ها استفاده کرد، که با گیره لوله قابل اتصال به پانل ها می باشد.در ضمن در اجرای بعضی از سازه هایی که فشار جانبی بتن بیشتر از حد معمول است می توان به جای لوله داربستی از قوطی، ناودانی، یا تیر آهن به همراه گیره بلند استفاده نمود.برای اجرای سازه های سنگین و مرتفع و نیز در موارد تکراری که باز و بسته کردن پانل ها وقت گیر است .از تعدادی سولجر به جای لوله های عمودی استفاده می شود،که می توان قطعات بزرگی از قالب ها را مونتاژکرده . با جرثقیل به راحتی جابه جا نمود.سولجر مقاومت قالب را برابر فشار جانبی تا چند برابر افزایش می دهد.

 

 

مهارفشار جانبی بتن :

با توجه به فشارهای جانبی هر سیال به دیوارهای پیرامون خود، بتن نیز به سطح عمودی و جانبی قالب ها خود فشار هیدرواستاتیک وارد می نماید.برای پایداری قالب در مقابل این گونه فشارها با توجه به ضخامت دیوارها از بلت در اندازه های مختلف استفاده می شود.به منظور استفاده از بلت ها پانل های سوراخ دار پیش بینی شده است،که فاصله ارتفاعی این سوراخ ها ازیکدیگر 50 سانتیمتر می باشد.در ضمن با استفاده از استاپین(stopin) از قالب های سوراخ دار می توان در سایر موارد نیز استفاده کرد.

 

 

اجزای استفاده شده قالب های مدولار برای دیوار بتنی با ارتفاع بلند:

اجرای دیوار بتنی با ارتفاع بلند در یک مرحله قالب بندی میسر نمی باشد.لذا باید با استفاده از پانل های مسطح و اتصال آن ها با یکدیگر با لوله ها وسولجرها،تشکیل یک پانل یکپارچه صلب داده که این پانل به راحتی با جرثقیل در ارتفاع مورد نظر نصب می شود.و این امر با به کار بردن براکت و متعلقات آن امکان پذیر می شود.در واقع براکت سکوی افقی است که بر روی دیوار نصب شده و عهده دار وظایف زیر می باشد:

1- حذف داربست بندی تا ارتفاع مورد نظر و در نتیجه صرف هجویی در هزینه و زمان

2- تکیه گاه برای جک های شاقول کننده

3- ایجاد مکانی برای عبور و مرور

4- نشیمن گاه قالب

 

 

 


 

قالب مدولار ستون:

برای ایجاد ستون بتنی با مقاطع مختلف می توان از پانل های مدولار و کنج های بیرونی و اتصالات از قبیل:پین و گوه ،گیره و قید استفاده نمود.پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از پیچیدگی قالب یتون ضمن استفاده از قید،اندازه ارتفاعی کنج های بیرونی با پانل ها میانی یکی نباشد.

 

 

اجرای قالب بندی فونداسیون با قالب مدولار:

اجرای قالب بندی انواع فونداسیون از قبیل گسترده، نواری و منفرد،با استفاده از پانل های مسطح، کنج های داخلی و خارجی، پشت بند افقی (لوله داربستی )نبشی پانچ شده و سایر اتصالات مدولار به راحتی امکان پدیر است.در تصویر جزئیات و نحوه مونتاژ قالب فونداسیون مشخص شده است.

 

 

اجرای تیر و دال :

با ترکیب قطعات سیستم قالب بندی مدولار می توان قالب بندی انواع سقف نظیر سقف های یکپارچه،اعم از دال های یک طرفه و دال های دوطرفه و همچنین سقف های تیرچه بلوک را به راحتی انجام داد.اتصال پانل کف پوتر به پانل های آویز که می تواند با نبشی پانچ شده و یا کنج بیرونی صورت گیرد.که در حالت دوم گوشه های تیرپخی دارد و زیباتر است در محل تلاقی تیرها مخصوصا محل تلاقی تیرها در ستون، قطعات خاصی طراحی شده اند که به صورت مدولار قابل ترکیب با بقیه اجزای می باشند.

قطعات خاصی طراحی شده اند که به صورت مدولار قابل ترکیب با بقیه ی اجزای می باشند.در کفراژبندی، انواع جک های سقفی، داربست مدولار استفاده می گردد که در ادامه جزئیات بیشتر در عکس مشاهده می فرمایید.

 

 

پانل های کمانی:

برای اجرای سازه های مدور با قطر بیش از 2 متر و کمتر از 7/5 متر از پانل های کمانی استفاده می شود.پانل های کمانی همان پانل استاندارد می باشند. با این تفاوت که فاقد تسمه های افقی می باشد.پشت بندهای افقی (لوله داربستی )این پانل ها توسط دستگاه نورد قوس داده می شود.شرکت سیکابتن با توجه به قطر مورد نظر،این پشت بندها را در اختیار مشتریان قرار می دهد.